Victoria Unitis https://victoriaunitis.pl Środki sponsorskie na rzecz organizacji społecznych. Fri, 27 Nov 2020 14:34:55 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.13 Zwyciężyć z Facebookiem https://victoriaunitis.pl/zwyciezyc-z-facebookiem/ https://victoriaunitis.pl/zwyciezyc-z-facebookiem/#respond Fri, 20 Nov 2020 21:21:54 +0000 https://victoriaunitis.pl/?p=229 Facebook jest najważniejszym medium społecznościowym i łatwo zrozumieć, dlaczego. 17 milionów Polaków i Polek korzysta z Facebooka. Każdego miesiąca na FB loguje się 1,9 miliarda użytkowników. Jak w pełni wykorzystać możliwości FB w organizacji sportowej ? Kilka podstawowych rad w naszym felietonie.

Powodzenie skutecznej komunikacji opiera się zawsze na zrozumieniu potrzeb odbiorcy. Przygotowując się do sportowych działań marketingowych, poznajmy środowisko, w którym funkcjonuje nasza marka sportowa. Sprawdźmy, co dzieje się w naszej okolicy, czym zajmują się mieszkańcy, jak spędzają swój czas wolny. Jakie są cechy charakterystyczne miejsca, w którym działamy, wielkość miejscowości, położenie geograficzne, historia, regionalne tradycje? Kibice, rodzice, których dzieci trenują w szkółkach i akademiach, trenerzy, właściciele obiektów sportowych, potencjalni sponsorzy to główni odbiorcy, ale nie jedyni. Pamiętajmy o lokalnym samorządzie, mediach i organizacjach społecznych. Sport nie funkcjonuje w oderwaniu od rzeczywistości.

Co publikować?

Nie każdy fan może dotrzeć do każdego wydarzenia. Skąpe informacje w mediach, związki sportowe zaniedbujące promocję rozgrywek w niższych ligach i sporcie młodzieżowym, nie pomagają w śledzeniu postępów ulubionej drużyny. Dobrze prowadzony profil FB uzupełnia tę lukę. Zamieszczajmy:

  • Informacje o tym, gdzie i kiedy będą miały miejsce zawody, relacjonując ich przebieg, a po zakończeniu publikując podsumowania i komentarze. Prezentujmy zmiany w terminarzu, tabelach i rankingach;
  • Przeprowadzajmy transmisje wideo z wydarzeń sportowych, nie zaniedbując tworzenia fotograficznych reportaży;
  • Udostępniajmy linki do napisanych przez nas relacji z zawodów, opublikowanych na naszej witrynie internetowej.

Mecze sportów zespołowych odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Turnieje i zawody innych dyscyplin – rzadziej. Ale tylko dlatego, że sportowcy po zawodach biorą dzień wolny na regenerację, nie oznacza to, że marketerzy też powinni. Facebook to komunikacja również w dni wolne od gry. Kibice nie poddają się tylko dlatego, że ich ulubieni sportowcy w danym momencie nie startują. Zadbajmy o to, by publikowane treści były regularnie dostępne, zamieszczając:

  • Filmy szkoleniowe, krótkie wywiady, nagrywane podczas treningów, materiały z YouTube naszej organizacji, fotografie i albumy ze zdjęciami ze sportowych przygotowań;
  • Śledźmy to, co dzieje się na treningach, wspominając o innowacjach, ciekawostkach, urozmaiceniach, trikach i nowych umiejętnościach zawodników, nie pomijając całościowej aktywności sportowej zawodników poza wiodącą dyscypliną: odnowa, jogging, siłownia, rower, pływanie, narty;
  • Angażujmy zawodników do tworzenia treści. Każdy kibic sportu ma ulubionego zawodnika. Z ciekawością przeczyta co u niego słychać i doceni możliwość interakcji.
  • Podkreślajmy zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie, umiejętność gotowania;
  • Pokazujmy sukcesy i działalność poza sportową, zaangażowanie społeczne naszej organizacji, udział w wartościowych projektach edukacyjnych i charytatywnych;
  • Nie bójmy się promować sportu i siebie nawzajem. Przestawiajmy relacje z innymi klubami, reprezentacjami i dyscyplinami;
  • Integrujmy swoją sportową społeczność. Czy ktoś w Twojej organizacji przywitał nowe dziecko lub miał urodziny?
  • Używajmy atrakcyjnych grafik, konieczne pamiętając o ich spójności, zgodnej z zasadami identyfikacji wizualnej naszej organizacji i sprawdzeniu zgodności wymiarów z formatami poszczególnych funkcji FB;
  • Udostępniajmy interesujące artykuły organizacji partnerskich (np. związków sportowych ) o naszym sporcie i jego zawodnikach;
  • Wykorzystujmy treści dostępne z tradycyjnych mediów. Skonfigurujmy alert Google (http://www.google.ca/alerts) dotyczący naszej dyscypliny sportu, organizacji i innych kluczowych terminów, aby odpowiednie artykuły były dostarczane do naszej skrzynki odbiorczej. Starając się „oprawić” artykuły w sposób, który wywoła dyskusję, podaj źródła. (Np. „Ten autor sugeruje, że dzieci zbyt wcześnie specjalizują się w jednym sporcie. Co o tym sądzisz?” )

Jak angażować odbiorców ?

Cechą Facebooka jest interaktywność, wspólna dyskusja o na temat danej treści, błyskawiczne przekazywanie uczuć i emocji.

Warto zamieszczać pytania, zachęcać do dyskusji. Gdy tylko to możliwe post na swoim końcu powinien posiadać komunikat zachęcający do reakcji „call to action” np. wejdź na naszą stronę, zapisz się itp. Dzięki temu szansa na reakcję odbiorcy wzrasta.

Tworzenie cykli to kolejna metoda pozwalająca nawiązać trwałe relacje. Naturalnym cyklem jest rytm rozgrywek ligowych, których umiejętna publikacja buduje lojalność i powroty obserwatorów. Cykliczny post, gdzie publikujemy np. historyczne zdjęcia, motywacyjne cytaty itp. to świetny sposób na wypełnienie luk, gdy nie mamy wystarczającej ilości bieżących treści.

Twórzmy konkursy: portowiec meczu, tygodnia, miesiąca. Konkursy na hasła, fotografie itp.

Publikujmy coś o ile będzie to postrzegane jako wartość dodana dla fanów, na przykład rabat w sklepie sponsora.

Korzystajmy z funkcjonalności oferowanych przez FB. Dla przykładu, stworzenie „wydarzenia” na Facebooku to sposób na zdobycie większej liczby fanów, pozwalający osobom biorącym udział w zawodach łatwo zaprosić swoich przyjaciół i rodzinę.

Czego absolutnie nie publikować?

  • Wulgaryzmów;
  • Przykładów używania alkoholu, fast food-ów, słodyczy, niezdrowej żywności;
  • Próśb bez kontekstu i związku z naszą organizacją „wrzuć post o zbiórce charytatywnej”;
  • Niefrasobliwych, radosnych postów po przegranych przez nas zawodach;
  • Artykułów, które potępiają sportowca za wynik sportowy, zespół lub nawet organizację partnerską.;
  • Zdjęć, na których udostępnienie nie masz pozwolenia;
  • Treści:
    • Nawet w niewielkim stopniu seksistowskich, rasistowskich, homofobicznych, mogących kogoś zawstydzić lub przedstawiać w złym świetle;
    • Zbyt długich, posty na Facebooku powinny być zwięzłe, aby mieć pewność, że ludzie je czytają. Jeśli nasz post jest już dłuższy, po prostu zamieńmy go w artykuł na naszej stronie internetowej i opublikujmy link;
    • Nieistotnych; jeśli opublikujemy zbyt dużo treści, które nie są interesujące dla naszych fanów, wyłączą się i przestaną nas obserwować. Nie warto publikować słabych jakościowo postów, ogłoszeń o odwołanym treningu, bezcelowych memów itp.;
    • O charakterze religijnym lub jawnie politycznym;
    • Błagających o polubienia, obserwacje, itp. Jeśli robimy to tylko raz lub dwa razy w roku, możesz poprosić swoich obserwatorów, aby pomogli nam osiągnąć kamień milowy (tj. 500 polubień). Pamiętajmy jednak, aby nie prosić ludzi o polubienie poszczególnych postów („Polub ten post, jeśli uważasz, że nasz sport jest najlepszy!”).

Pozostałe media społecznościowe ?

Facebook jest wiodącym kanałem społecznościowych organizacji sportowych. Warto przy okazji krótko wspomnieć o pozostałych, uzupełniających komunikację sportową.

Instagram – służy do publikacji zdjęć. Posiada go 8 milionów Polaków. Medium, bardzo lubiane przez reklamodawców.

Twitter – głównie do komunikacji z dziennikarzami, z którymi można wchodzić w bezpośrednią interakcję. Dla lubiących często komentować, kilka razy dziennie. Najbardziej angażujący kanał.

Tok-Tok – docierający do odbiorców w wielu 13-15 lat, pozwalając na budowanie społeczności fanów w przyszłości. Gwarantujący duże zasięgi za pomocą kreatywnych materiałów wideo.

Miej swoją strategię i plan wygranej!

Podobnie jak drużyny sportowe, nie możesz wygrać bez strategii. Upewnij się, że posty są aktualne, trafne i mają cel. Nie bój się próbować nowych rzeczy i trochę poeksperymentować.

A jeśli po lekturze niniejszego artykułu, uznałeś, że samodzielnie nie dasz sobie rady, spółka Victoria Viribus Unitis, jest do Twojej pomocy. Karykatura komunikacji i blamaż marki sportowej w oczach kibiców i potencjalnych sponsorów kosztuje wielokrotnie więcej, niż powierzenie jego prowadzenia profesjonalnemu partnerowi.

]]>
https://victoriaunitis.pl/zwyciezyc-z-facebookiem/feed/ 0
Lewandowski w spódnicy https://victoriaunitis.pl/lewandowski-w-spodnicy/ https://victoriaunitis.pl/lewandowski-w-spodnicy/#respond Fri, 20 Nov 2020 21:04:19 +0000 https://victoriaunitis.pl/?p=224

Piłkarska Reprezentacja Polski Kobiet w piłce nożnej, Foto: Łukasz Grochala, 04.12.2015 Warszawa

Rozmawiamy z byłym selekcjonerem polskiej kadry narodowej w piłce nożnej kobiet (2013-2016) , Panem Wojciechem Basiukiem współwłaścicielem firmy JAKO Sport, oferującej profesjonalną odzież do uprawiania sportu.

Piłka nożna powszechnie, kojarzy się z dyscypliną zarezerwowaną dla mężczyzn. Czy kobiety grają w piłkę nożną ?

Odpowiedz oczywiście brzmi – tak. Dzisiejsza piłka nożna, to dyscyplina sportu dla wszystkich. Grają w nią nie tylko kobiety, ale również zawodnicy, których ograniczenia są znacznie poważniejsze od dawno zdezaktualizowanych stereotypów, inwalidzi po amputacji kończyn, niewidomi. I w tych , Pjeszcze do niedawna wykluczonych z uprawiana footballu grupach, zdobywa coraz większą popularność.

Jak rozwój tej dyscypliny wygląda na świecie ?

Pierwsze mecze kobiety rozegrały już w XIX wieku, by stać się niezwykle popularne na Wyspach Brytyjskich, w latach 20-tych ubiegłego wieku. Niestety, kres dalszemu rozwojowi dyscypliny, położyła decyzja brytyjskich władz piłkarskich, spowodowana traumą wojny światowej i płynącymi z niej konsekwencjami społecznymi, zakazująca organizowania meczów z udziałem kobiet. Zmianę przyniosły dopiero lata 70-te XX – wieku. Dziś piłka nożna kobiet rozwija się niesłychanie dynamiczne i co może zaskakiwać, znacznie szybciej niż piłka nożna mężczyzn. Rośnie zainteresowanie mediów, sponsorów, kibiców. Mistrzostwa Świata przyciągają setki tysięcy kibiców na stadiony a miliony widzów przed ekrany telewizorów, nierzadko więcej niż imprezy podobnej klasy rozgrywane przez męskich piłkarzy. W naszym kraju pierwszy oficjalny żeński mecz piłki nożnej rozegrano, w 1957 gdzie Kolejarz Katowice wygrał z Czarnymi Szczecin 3:0. Pierwszy mecz międzypaństwowy polskie piłkarki zagrały z reprezentacją Włoch ulegając 3:0. Dziś polski football kobiet to kilkaset drużyn, kilka klas rozgrywkowych i tysiące kobiet grających w piłkę nożną.

Czy są różnice między męskim a kobiecym footballem ?

Różnice bardzo się zacierają. Podobnie jak w koszykówce, siatkówce czy piłce ręcznej. Są to te same dyscypliny, oparte na identycznych zasadach. Co ciekawe, piłka nożna kobiet coraz częściej wnosi nowe rozwiązania w zakresie strategii i taktyki wpływając na szkolenie sportowe mężczyzn.
Jak na tle innych krajów prezentuje się reprezentacja Polski ?
Elita kobiecego footballu to Stany Zjednoczone, Francja, Anglia i Niemcy.
Do tych poziomu tych reprezentacji aspirują nasze reprezentantki, potykające się obecnie w eliminacjach do Euro 2022 w Wielkiej Brytanii.
Poziom sportowy naszej kadry narodowej rośnie, coraz więcej polskich piłkarek gra w ligach zagranicznych, Polska jest coraz mocniejsza. Być może przed nią, pierwszy historyczny awans do imprezy rangi mistrzowskiej seniorek. Trzymajmy kciuki !

Wszyscy znamy jednego z najlepszych piłkarzy wszechczasów Roberta Lewandowskiego, czy polskie piłkarki też mogą poszczycić się zawodniczkami podobnego formatu ?

Fenomenalną zawodniczką jest Ewa Pajor ( numer 9 na załączonej fotografii ). Zawodniczka mistrzyń Niemiec VfL Wolfsburg, aktualna królowa strzelczyń Bundesligi, najsilniejszej kobiecej ligi piłkarskiej na świecie. Zawodniczka o wielkiej renomie i światowej rozpoznawalności. O dokonaniach i umiejętnościach piłkarskich, porównywalnych z Robertem Lewandowskim. Możemy szczycić się jeszcze wieloma bardzo utalentowanymi zawodniczkami, gwiazdami najsilniejszych żeńskich lig na świcie.: bramkarka VfL Wolfsburg Katarzyna Kiedrzynek, grająca w barwach PSG Paris Saint-Germain na pozycji pomocniczki – Paulina Dudek, czy Sylwia Matysik z Bayern Leverkusen. Nasze najlepsze piłkarki nie ustępują swoim męskim kolegom.

Czy w Polsce istnieje kobiecy odpowiednik rozgrywek ligowych ?

Żeńskie drużyny piłkarskie, rozgrywają swoje spotkania w kilku klasach rozgrywkowych. Najwyższą z nich jest Ekstraliga. Występuje w niej 12 drużyn. Liga, z roku na rok, profesjonalizuje się w coraz większym zakresie. Dzieje się tak, między innymi dzięki rosnącemu wsparciu finansowemu ze strony PZPN. Dzisiejszy sport, nie istnieje bez mediów. Znakomitą wiadomością ostatnich miesięcy jest fakt zakupu praw transmisyjnych do Ekstraligi przez TVP Sport, która wykupiła prawa do transmisji spotkań. W każdy weekend na antenie TVP Sport, możemy obejrzeć mecze, najlepszych żeńskich zespołów.

Gdzie we Wrocławiu można pokibicować piłkarkom na żywo ?

Wrocławianki to m.in. ośmiokrotne mistrzynie Polski oraz czterokrotne zdobywczynie Pucharu Polski. Zapisały także piękną kartę na arenie międzynarodowej. Siedmiokrotnie uczestniczył w Lidze Mistrzyń , zajmując w sezonach 2004/05 oraz 2005/06 miejsce w najlepszej szesnastce europejskich zespołów.
Dziś lokomotywą wrocławskiej piłki nożnej kobiet jest drużyna Śląska Wrocław. WKS Śląsk Wrocław Sekcja Piłki Nożnej Kobiet powstała oficjalnie w 2020 roku i utworzona została po nawiązaniu porozumienia z KS AZS Wrocław. Pierwsza drużyna Śląska występuje w Ekstralidze. W bieżącym sezonie, mimo bardzo młodego składu i mniejszego doświadczania ligowego na tle innych zespołów, radzi sobie doskonale, zajmując czwarte miejsce w tabeli. Mecze ligowe wrocławskich piłkarek, można podziwiać na stadionie przy ul Kłokłoczyckiej 5, na Psim Polu.

Dla Pań, które zainspirowaliśmy naszych wywiadem, dokąd powinny się zgłosić, by spróbować swoich sił na piłkarskiej murawie?

Wszystkie Panie, dziewczęta i dziewczynki zainteresowane przygodą z piłką nożną, zapraszam do żeńskich akademii piłkarskich prowadzonych przez Śląsk i Ślęzę Wrocław.

I ostatnie pytanie, nawiązujące do Pana działalności biznesowej w ramach projektu JAKO Sport. Czy są różnice w strojach sportowych piłkarek i piłkarzy nożnych ?

Kobieta, niezależnie od miejsca i okoliczności, ma prawo czuć się atrakcyjnie. Murawa piłkarska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Marka JAKO oferuje specjalne linie ubiorów dla kobiet, taliowane, o specjalnym kroju rękawków, doskonałe do uprawiania procesjonalnego i amatorskiego sportu. Zapraszam wszystkie Panie do skorzystania z naszej oferty

Dziękuję za rozmowę.
Anna Uthmann

]]>
https://victoriaunitis.pl/lewandowski-w-spodnicy/feed/ 0
Jak zainteresować dzieci sportem? https://victoriaunitis.pl/jak-zainteresowac-mlode-pokolenie-sportem/ https://victoriaunitis.pl/jak-zainteresowac-mlode-pokolenie-sportem/#respond Fri, 20 Nov 2020 20:05:53 +0000 https://victoriaunitis.pl/?p=212 Na pytanie starało się odpowiedzi grono ekspertów podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego podczas corocznej, największej konferencji sportu i biznesu Sportbiz 2020, 17 września w warszawskiej siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jakie są największe wyzwania i przeszkody w sporcie dzieci i młodzieży i jak z nimi walczyć?

Niedawne ograniczenia w zakresie infrastruktury, powoli odchodzą w przeszłość. Polskie obiekty sportowe, przestają odbiegać swoją dostępnością i jakością od reszty świata, a często je wyprzedzają. Zwiększa się też dostępność środków publicznych i prywatnych wspierających inicjatywy sportowe z udziałem dzieci. Głównym wyzwaniem stają się zmiany cywilizacyjne, rzutując na sposób spędzania wolnego czasu. Sport staje do konkurencji o wolny czas, dzieci ale także ich rodziców. Konkurując z zajęciami kulturalnymi, edukacyjnymi, społecznymi a co najgorsze, z mało wartościową konsumpcją treści dostępnych w Internecie. Dodatkowo w samym sporcie pojawiła się konkurencja między dyscyplinami, starającymi zachęcić dzieci do uczestnictwa. Chcąc zachęcić dzieci do sportu, pokazujmy jego istotę – radość i zabawę. Dziecko w sporcie powinno się przed wszystkim, wybawić, wyszaleć, pielęgnować relacje towarzyskie w grupie, w której lubi spędzać czas.

Kto odpowiada za niski poziom sprawności wśród dzieci – rodzice, szkoły, kluby?

Kluczowymi osobami są rodzice, szkoła i pierwszy trener. Wygrany czas dla sportu nie staje się wyłącznie pasją ale nawykiem zdrowotnym, ucząc dziecka postrzegania swojego ciała, budując świadomość jego higieny i estetyki. W tym również higieny psychicznej. Najszybszy okres kształtowania się zdolności ruchowych dziecka, to okres do 9 roku życia. Do tego wieku trening dziecka powinien być możliwie najbardziej wszechstronny i ogólnorozwojowy. Wczesna specjalizacja treningu, skupienie się, na wąskiej dyscyplinie, ostra rywalizacja, powoduje poczucie wypalenia i często występujące zjawisko odejścia od sportu dzieci w wieku 12-13 lat. Robert Lewandowski, syn zapaśnika i siatkarki, jako dziecko nie grał wyłącznie w piłkę nożną. Dziś jest jednym z najlepszych piłkarzy nożnych w historii tej dyscypliny sportu, ale również znakomicie potrafi grać w siatkówkę, koszykówkę, doskonale tańczy. Jeśli chcesz by twoje dziecko było mistrzem, to zabierz je na rower – zachęcała wielkokrotna mistrzyni świata w skoku o tyczce – Monika Pyrek.

Jak dotrzeć do dzieci i zainteresować sportem, korzystając z nowych technologii?

Łukasz Panfil, CEO Akademia Sportowego Wojownika przytoczył rezultaty ostatnich badań, według których dzieci spędzają dziś do 6 h przed ekranami urządzeń elektronicznych dziennie, gdzie czas spędzany na relacje z rodzicami to zaledwie 12 h tygodniowo. Próby walki z nową technologią, są z góry skazane na porażkę. Podążajmy za dziećmi, nie unikniemy nowych technologii. Dziś najszybciej dociera z przekazem „youtube” i sprawny „influcencer”. Tą drogą idą coraz częściej organizacje sportowe, uzupełniając szkolenie materiałami i narzędziami dostępnymi elektronicznie. Praca domowa, zadana przez trenera, do wykonania w domu na komputerze, przestaje być rzadkością. Prawdziwy wysyp kreatywności w tej dziedzinie przyniósł okres czasowego zamrożenia sportu spowodowanego epidemią. Warto z niego korzystać i budować uzupełniające elementy klasycznego treningu sportowego.

Jak poprzez sport edukować młode pokolenia oraz przekazywać wiedzę i wartości życiowe?

Słabością środowisk sportowych, jest zaprzepaszczanie potencjału byłych sportowców, pod kątem promocji sportu dzieci, po zakończeniu przez nich kariery. Niestety zbyt często w karierze sportowca liczy się wyniki „tu i teraz”. Sportowcy nie są przygotowywani do pracy z dziećmi. A są naturalnymi kandydatami do bycia wzorem dla nowych pokoleń. Nie chodzi w tym wypadku o gwiazdy pokroju Roberta Lewandowskiego, również lokalnie rozpoznawalni sportowcy świetnie sprawdzają się z roli lokalnych promotorów sportu dzieci. Ciekawym trendem wśród progresywnych klubów sportowych, jest organizowanie treningów łączonych sekcji seniorskich i dziecięcych, gdzie młodzi sportowcy, widzą obok siebie trenujących starszych kolegów i koleżanki. Niezależnie od posiadanych umiejętności mogą poczuć się prawdziwą częścią klubu, na żywo podpatrywać i uczyć się od swoich sportowych idoli.

Dlaczego warto inwestować w sport dzieci i młodzieży?

Bardzo widoczną, pozytywną zmianą, jest postępująca ewolucja sponsoringu sportowego, który zaczął dostrzegać potencjał promocyjny sportu dziecięcego, realizując zadania nowoczesnych firm w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Dobrym przykładem jest program „Joy of moving – alternatywne lekcje WF” – fundacji Moniki Pyrek, realizowany przez Grupę Ferrero, uhonorowany wieloma nagrodami, działający od kilku lat program „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, czy korzystający ze wparcia Grupy Lotos – Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Kluby sportowe postrzegane są coraz częściej przez sponsorów, nie tylko przez pryzmat pierwszej drużyny, ale przez swoje sekcje dziecięce.

Uczestnicy debaty:

Ekspertka debaty – Monika Pyrek, znakomita polka lekkoatletka skaczącą o tyczce, założycielka i prezes Fundacji Moniki Pyrek, autorka programów “Joy of moving Alternatywne lekcje WF”, “Joy of moving Monika Pyrek Camp”, Fundusz stypendialny “Skok w marzenia Fundacji Moniki Pyrek i Netto Polska

Ekspert debaty – Łukasz Panfil, CEO Akademia Sportowego Wojownika

Ekspert debaty – Dariusz Łapawa, wydział sportu Urzędu Miasta Poznania

Ekspert debaty – Piotr Matecki, Prezes Zarządu Grupa PR9 oraz SportWin, Prezes Stowarzyszenia Szkółek i Akademii Piłkarskich PASS

 

]]>
https://victoriaunitis.pl/jak-zainteresowac-mlode-pokolenie-sportem/feed/ 0